1 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku odbyły się warsztaty animacji dla bibliotekarzy na temat książki dziecięcej „Latający Klub Książki”.
Warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie klasy III A Szkoła Podstawowa nr 4 im. Papieża Jana Pawła II w Płońsku poprowadziła Katarzyna Witt.

Uczniowie wzięli udział w trzech performansach, których tematy to:
bohater – jak rozpoznać, że mamy do czynienia z prawdziwym bohaterem? A może jest jakiś przepis na to jak można nim zostać? Czy każdy bohater może doczekać się pomnika? Czy można podważyć czyjeś bohaterstwo? Czy to możliwe, żeby ta sama osoba była dla jednych bohaterem a dla innych jego zaprzeczeniem?
ilustracja – ten performans to nieformalna akademia ilustracji – rodzaj zabawy i podróży w odległe zakątki wyobraźni. Jak z ilustracją radzą sobie profesjonalni twórcy. Zabawa ideą ilustracji. Pojęcie metafory. Stworzenie ręcznie nowego świata albo opowiedzenie zupełnie nowej historii…
opowieść – do czego służą historie? Według przybysza z innej planety opowieści są przydatne do wszystkiego, ale jednocześnie do niczego.

Podczas warsztatów powstały trzy performance, które będą miały formę krótkich filmów. Ich autorem jest Leszek Wejcman.

„Latający Klub Książki” to wspólne działanie Fundacja Dom Kultury i studia Kolektor zrealizowany we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Sienkiewicza w Płońsku.
Jest to projekt dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Funduszu Promocji Kultury.

W warsztatach uczestniczyli w roli obserwatorów bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu płońskiego.