NOC BIBLIOTEK  w Płońsku – literacko, plastycznie i muzycznie.

„RzeczpospoCzyta”  – to hasło ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK '2018, która po raz czwarty odbyła się 9 czerwca – również w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku. Kolejny raz Biblioteka zaprosiła swoich czytelników i sympatyków na wieczorne spotkanie z ciekawą ofertą kulturalną dla osób w każdym wieku. Płońską edycję NOCY BIBLIOTEK rozpoczęliśmy wernisażem wystawy lokalnych twórców, którzy podjęli próbę prezentacji swoich prac, sami określając to „późnym debiutem”. Dwoje autorów i dwa tematy: „Maskarada według Barbary Jamrozik” oraz  „Mazowiecki pejzaż według Marka Jędrzejewskiego”  – różnorodnie, inspirująco i ciekawie. Potwierdzali to licznie przybyli na wernisaż przyjaciele i najbliżsi naszych twórców. Ekspozycję można zwiedzać do końca wakacji w siedzibie Biblioteki.

NOC BIBLIOTEK w roku obchodów 100.lecia Niepodległości Polski, stała się przyczynkiem do przypomnienia literackich i muzycznych kontekstów tego jubileuszu. Tradycją spotkania stało się głośne czytanie wybranych fragmentów utworów przez uczestników wydarzenia. Wzruszająco i wymownie w ich interpretacji zabrzmiały takie teksty, jak: „Moja piosenka” C. K. Norwida, „Tam w moim kraju” M. Konopnickiej, „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” L. Staffa  oraz „Ojczyzna” J. Tuwima. Poruszająco o współczesnym patriotyzmie – słowem i muzyką – w miniaturce scenicznej pt: ”Wolność kocham i rozumiem” wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Papieża Jana Pawła II, laureaci powiatowego konkursu „Bóg -Honor-Ojczyzna w dziejach kultury narodowej AD 2018”.

Dopełnieniem płońskiej edycji NOCY BIBLIOTEK, stał się wieczór artystyczny  z udziałem gościa specjalnego – Roberta Moskwy. Znany i lubiany aktor zaprezentował się publiczności jako znakomity wokalista i dowcipny gawędziarz, w rozmowie z  prowadzącym  spotkanie Marcinem Michrowskim. W latach poprzednich gościliśmy aktorki: Dorotę Stalińską (2015), Barbarę Wrzesińską (2016) oraz Krystynę Tkacz (2017). Już dziś mamy pomysły na kolejną NOC BIBLIOTEK – i już dziś zapraszamy w 2019 roku.

 

Zdjęcia i tekst: MBP w Płońsku