Wystawa

 „Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk, Mąż stanu i Artysta”

W dniach 7 maja – 7 czerwca 2018 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku zorganizowała wystawę pt: „Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk, Mąż stanu i Artysta” przy współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Historyczny i edukacyjny walor ekspozycji doceniła płońska publiczność, chętnie uczestnicząca w miejskich obchodach jubileuszu 100.lecia niepodległości Polski. Przez trzy tygodnie ekspozycja gościła w siedzibie głównej Biblioteki, stając się bardzo często tematem lekcji bibliotecznych dla zorganizowanych grup szkolnych.

Finisaż wystawy poświęconej pierwszemu premierowi odrodzonego państwa polskiego i wielkiemu artyście – odbył się 29 maja o godz. 11.00 w Sali Obrad Rady Miejskiej w Płońsku. Uroczystości patronował Burmistrz Miasta Andrzej Pietrasik. W spotkaniu uczestniczyło ok. 150 osób, a wśród nich m.in. władze samorządowe, regionaliści,  młodzi pasjonaci historii ze wszystkich płońskich szkół, zainteresowani mieszkańcy i lokalne media.

W programie finisażu znalazły się: okolicznościowa  prelekcja wygłoszona przez kustosza wystawy p. Jana Engelgarda oraz prezentacja ekspozycji kolekcjonerskich: „Biała broń – moja pasja” ze zbiorów p. Grzegorza Kopra oraz „Historia w ryngrafach zaklęta” ze zbiorów p. Andrzeja Pietrasika. W hołdzie Paderewskiemu zagrała Anna Dąbrowa dyplomantka z Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Płocku Filia w Płońsku.

Wystawa w Urzędzie Miejskim odwiedziło wiele zainteresowanych osób, które oprowadzali pracownicy Wydziału Promocji.

 

O wystawie  pt: „ IGNACY JAN PADEREWSKI (1860-1941) – POLAK, EUROPEJCZYK, MĄŻ STANU I ARTYSTA” –   ze źródeł Muzeum Niepodległości w Warszawie:

„ Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk, Mąż stanu i Artysta”. Wystawa poświęcona życiu, twórczości i działalności politycznej tego Wielkiego Polaka. Szczególny nacisk został położony na udział Paderewskiego w Konferencji Pokojowej w Paryżu, gdzie walnie przyczynił się do odbudowy suwerennego Państwa Polskiego. Ponadto, na tablicach poświęconych karierze artystycznej Paderewskiego prezentujemy materiał ikonograficzny ilustrujący jego triumfy i liczne spotkania z wielkimi tego świata w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Włochy i Rosja…”.

„Ignacy Jan Paderewski – to  jeden z najwybitniejszych Polaków – żył w czasach dla Europy i dla Polski bardzo burzliwych. Geniusz fortepianu, sławny na całym świecie, przyjaciel koronowanych głów, polityków i artystów. Nigdy nie zapomniał o swojej Ojczyźnie – Polsce. Czynnie zaangażował się w politykę mająca na celu odrodzenie Polski. Pozyskał dla sprawy polskiej przywódców świata zachodniego, w tym przede wszystkim prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrow Wilsona. Rok 1919 był jego triumfem – został premierem odrodzonej po 123 latach niewoli Polski i jako jej delegat złożył podpis pod Traktatem Wersalskim. Do końca życia był szanowany i uwielbiany na całym świecie. Ta wystawa przedstawia jego życie jako artysty i polityka”.