Imprezy i wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku oprócz tradycyjnej funkcji informacyjnej, przyczynia się do promocji kultury i wiedzy w środowisku lokalnym. Jest organizatorem cyklicznych i kameralnych imprez zapewniających mieszkańcom Płońska kontakt ze znanymi osobistościami kultury polskiej. Do najbardziej oryginalnych projektów realizowanych przez MBP należą systematycznie organizowane od 2000 roku :
  • Płońskie Biesiady Artystyczne (od 2000 r.)
  • Płońskie Saloniki Literackie (od 2001 r.)
  • Płońskie Zaduszki Muzyczne "PAMIĘĆ ZA SERCE" (od 2006 r.)
  • wystawy plastyczne - cykle: "Pasje naszych czytelników" oraz "Młodzi zdolni- dlaczego nie?" (z inicjatywy I LO w Płońsku)
  • warsztaty edukacyjne,
  • spektakle teatralne dla dzieci w cyklu  "Pokochaj książkę przez teatr",
  • konkursy recytatorskie i Turnieje Pięknego Czytania,
  • Narodowe Czytanie (od 2012 r.)
  • Noc Bibliotek (od 20015 r.)
  • Płońskie Spotkania z Mistrzami (2016 r.)

Wśród wielu znakomitych zaproszonych gości płońska publiczność miała okazję poznać podziwiać, takie postaci jak m. in:  : Wanda Chotomska, Maria Wiernikowska, Marek Kotański, Jadwiga Barańska, Jerzy Antczak, Krzysztof Kolberger, Marian Opania, Stanisław Górka, Zygmunt Broniarek, Dorota Gellner, Anna Onichimowska, Emilian Kamiński, Justyna Sieńczyłło, Stanisława Celińska, Barbara Rybałtowska, Teresa Lipowska, Czerwony Tulipan, Ernest Bryll, Marek Orzechowski, Maria Pakulnis, Wojciech Cejrowski , Władysław Bartoszewski, Anna Seniuk,   Szymon Hołownia,  Marzanna Graff – Oszczepalińska, Aleksander Mikołajczak, Ewa Kania, Jarosław Kret, Artur Barciś, Danuta Stankiewicz, Czerwony Tulipan,  ks. Adam Boniecki, Magdalena Zawadzka, Marek Dyjak, Anna Onichimowska, prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller, Katarzyna Żak, Olga Bończyk, Artur Andrus, Piotr Machalica, Piotr Borowski, Dorota Stalińska, Marek Zając, Olgierd Łukaszewicz, Barbara Wrzesińska, prof. Szewach Weiss, Krystyna Czubówna, Tetiana galitsyna, Grażyna Zielińska, Marian Dziędziel, Przemysław Babiarz, Edyta Jungowska.

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku jest aktywnym partnerem działań lokalnych, które służą utrwalaniu więzi społecznych. Dzięki współpracy z instytucjami oświatowymi, kulturalnymi, sportowymi, organizacjami pozarządowymi, bankami oraz mediami  lokalnymi,  Biblioteka zrealizowała  lub uczestniczyła w wielu  wiele interesujących projektach. Mają one duże znaczenie w działaniach na rzecz promocji miasta oraz utrwalaniu historii regionalnej. Do najważniejszych należą:

• udział w projekcie “Płońsk – Stolicą kulturalną Mazowsza “(2005 r.),
• otwarcie Sienkiewiczowskiego Szlaku Turystycznego w Płońsku (2006 r.),
• współorganizacja wszystkich edycji “Międzynarodowych Dni ks. M. K. Sarbiewskiego “Chrześcijańskiego Horacego z Mazowsza” (od 2005 r.),
• udział w kontaktach międzynarodowych z miastami bliźniaczymi, nawiązanych przez Samorząd Miasta Płońska (od 2002 r.),
• współorganizacja wielu imprez plenerowych dla mieszkańców miasta, np.: Festyn z Książką, Piknik z Atrakcjami, Miasto Dzieciom: MAMA – TATA – JA”, POSTAW NA RODZINĘ” i in.,
• organizacja projektu “Kultura na Bank” oraz wystawy fotograficznej “W 80 zdjęć dookoła świata” - czyli urokliwe miejsce w obiektywach podróżujących płońszczan (2009 r.),
• współorganizacja koncertów w hołdzie zmarłym, powszechnie szanowanym płońszczanom Płońskie Zaduszki Muzyczne “Pamięć za serce” ze Szkołą Muzyki i Tańca “NUTKA” od 2006 r.)
Bożena Kaliściak

back home send pdf

Miejska Biblioteka Publiczna im Henryka Sienkiewicza jest finansowana przez samorząd Miasta Płońsk.
O bibliotece   |   Struktura biblioteki   |   KATALOG ON-LINE   |   Galeria   |   Aktualności   |   Polecane regionalia   |   Dla Dzieci   |   Kontakt